
Изграждането на ефикасни поливни системи за вашата градина, е разликата между излишната консумация на вода, прекомерното или недостатъчното поливане.
В центъра на всяка тучна и зелена градина, стои именно поливната ѝ система – без вода няма как да станат нещата.
Тъй като такива системи се изграждат рядко в живота на една градина, е желателно те да бъдат направени наистина добре, с правилните материали и още по-правилните методи.
Един начин да сте напълно сигурни, че вашата поливна система ще бъде повече от удачна, е да поискате помощ от ландшафтен архитект, като експертите от UniGarden-bg.com.
1. Заравяне на основните водоснабдителни тръби на правилна дълбочина
Първото нещо, за което трябва да се ангажирате да разберете, е че тръбите за водосточните тръби захранващи поливната ви система, трябва да се закопаят на достатъчна дълбочина.
Тази дълбочина бива да бъде поне 50 см от повърхността на почвата, за да се предпази системата от замръзване през зимата. Дори да бъде източена тя, частичната влага оставя място за създаване на проблеми.
Дълбочината на поливната система зависи и от наличното напрежение на захранващата система – ако е много ниско налягането – тогава системата може да се зарови на по-плитко.
2. Избор на правилен цолаж водоснабдителни тръби за поливни системи
С оглед на гореспоменатата нужда от високо налягане на водата, за ефикасна работа на поливната система, е добре да проверите дали тя ще е достатъчна.
Ако тя не е достатъчна, тогава можете да изберете водоснабдителни тръби за поливни системи с по-малък цолаж. Това ще увеличи налягането на водата, дори то само по себе си да не е изначално голямо.
3. Селекция на най-ефикасните пръскачки
Пръскачките за една поливна система позволяват за автономно поливане на ливади и растения през поливния период. Те могат да се свържат към таймер и да изкачат на кръгове, като бива да се внимава тези кръгове да не се препокриват прекалено много.
Най-ефикасните пръскачки за поливни системи се определят според разстоянието, до което трябва да хвърлят вода, както и според налягането на системата – има такива за системи с ниско водно налягане.
4. Подбор на воден източник за вашите поливни системи
Добре е да изберете качествен воден източник за вашата система. Той може да бъде кладенец с помпа или централното ви водоснабдяване, което е вързано към централен кран и отделен водомер.
Каквото и да изберете е важно то да има капацитетът да бъде чисто, тъй като се отразява на самата градина.
5. Разпределяне на различни напоителни кръгове
Когато градината ви е голяма или нейното разпределение е нестандартно по вашия имот, може да се наложи създаване на различни напоителни кръгове.
Тези напоителни кръгове (не е задължително да са в кръгла форма) гарантират, че всяка пръскачка ще има достатъчно налягане да работи правилно, и че напрежението няма да спадне във вашия дом.
За повече ценни съвети за поливни системи, градинарство или отглеждане на ценни растителни видове, можете да посетите UniGarden-bg.com – един от най-ценните информационни портали за информация и градинарски услуги в България.