Как се произвежда безклинкерен цимент, какви са неговите предимства и недостатъци?
При производство на цимент по стандартната схема се получава междинен продукт – клинкер. При нагряване до температура от 1400 градуса от сместа, получена от варовик и глина в резултат на частично топене, се образуват гранули клинкер.
Основните недостатъци на тази технология са:
- Голям разход на енергия;
- Скъпоструващо оборудване;
- Бавно възвръщаемост на средствата;
- Силно замърсяване на околната среда;
С цел намаляване на разходите и отрицателното въздействие върху околната среда, е създадена алтернативна технология за производство на цимент, без получаване на клинкер, съответстващ на т.нар. – безклинкерен цимент.
При този нов метод отсъстват процесите на изпичане, топене и смилане, което съществено намалява енергоемкостта и капиталоемкостта.
Това означава по-ниска себестойност
Областта на приложение на безклинкерния цимент е същата както и на произведения по стандартна технология. Идентични са и химико-технологичните параметри.
А основните производни на такъв цимент разтвори и бетон се характеризират с отлично качество, дори при сурови климатични условия и на дълбочина.
Основният компонент на безклинкерния цимент това е шлака, която може да се произведе по 2 начина:
Първият начин това е получаване на цимент е с основа хидравлична шлака
Първоначално суровината се нагрява, и едва след това се подава към основната пещ, подобна на тази на производство на стъкло.
След това разтопената суровина се охлажда и гранулира. За охлаждане се използва вода под налягане, което ускорява процеса и в резултат се получава шлака, която вече може да се използва.
За получаване на цимент е необходимо смесване на 3 компонента – шлака, получена по описания по-горе начин на гранули, смелен допълнителен материал и активатор с малък процент от общата маса. От пропорционалното съдържание на всеки компонент ще зависи качеството на цимента.
Вторият метод това е получаване на цимент от доменна шлака
При процеса на производство на метали се образуват отпадъчни продукти, ненужни за по-нататъшното производство. Доменните шлаки, които се използват за получаване на цимент. Методът включва няколко производствени фази.
Към предимствата на този метод следва да се отнесат:
- Не толкова сложно оборудване, по-прост технологичен процес и по-икономичен;
- Намаляване на разходите на енергия;
- Суровина от отпадъците на металургичната индустрия, което е по-евтино и по-екологично, тъй като не се налага нов добив;
- Използват се производствени комплекси с малка мощност, което намалява периода от производство до употреба;
- По желание на клиента могат да се правят някои изменения в технологичния процес с възможност за промени на крайния продукт. Като например, увеличаване на скоростта на втвърдяване.
- При необходимо се произвежда цимент с различни цветове без значително повишаване на себестойността.
- Лесно преминаване на производство от един цимент на друг.